Június 1. – Gyermeknap
A gyermeknap világszerte sok helyen ünnepnap, megünneplésének ideje országonként változik. Romániában szovjet hatásra terjedt el. Eredetileg a gyermekek körülményeinek javítása érdekében nyilvánították június 1-jét a gyermekek nemzetközi napjává. Magyarországon ezt a napot május utolsó vasárnapján ünneplik.
Gyermeknap alkalmából a múzeumban található kislány katrincát választottuk hét tárgyának.
Leltári száma: 2006.10. 07 Lelőhelye: Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény
A katrinca egyfajta lepelszoknyát jelöl, amely a csángók viseletének a részét képezi. Anyag szerint az alsótestre csavart lepelszoknyáknak négy fajtáját különböztetjük meg: a háziszőttes gyapjú katrincát vagy karincát, a régen gyári selyemből, most cérnából és selyemszálból készített fatát (fota), a gyári pamut pestimánt és a klott fustát.
Ezek közül a legősibbnek a katrincát tekinthetjük, mert anyaga a házilag előállított gyapjú- vagy kenderfonál, a többi lepelszoknya valószínűleg a múlt század folyamán a gyári anyagok népszerűsödésével és elterjedésével honosodott meg a csángó öltözetben. A módosabb leányok 8 – 10, a szegényebbek 4 – 5 katrincát visznek magukkal házasságukba. Felerősítésére egy 2 – 3 m hosszú tarka szőttes öv, a bernyéc szolgál, melyet a derékon kétszer-háromszor is körbecsavarnak és a bojtos végét oldalt vagy hátul dugják el. Az öv durvább és finomabb gyapjúfonálból készül, aszerint hogy viselőnek vagy ünnepinek szánják.
A katrinca felöltési módja mindenütt azonos: az ingre csavart széles övre kerül a katrinca felső szegélye, melyet vagy jobbról, vagy balról úgy csavarnak az alsótestre, hogy a vége a leeresztett kéz irányával egy vonalba essék. Ha ünnepekkor házimunkát végeznek, az ünnepi katrinca két végét az övbe tűrik vagy felakasztják, hogy az elejét védjék és könnyebben mozogjanak. (Dr. Nagy Jenő: Öltözet, http://www.adatbank.ro/html/alcim_pdf9155.pdf)
Object of the week
On June 1st is Children’s Day in our country, therefore the object of the week is a traditional Csángó girl’s skirt wrap from our collection. The so called “katrinca” was spun at home by the women and is part of the traditional Moldavian Csángó clothing.